header mikroturbíny

Image

Image


Asociace mikroturbín

Asociace mikroturbínVše začalo novinovým článkem, v němž mě zaujala malá spalovací turbínka o vysokých otáčkách, schopná vyrábět elektrický proud i teplo na místě spotřeby. Článek mě přivedl k cestám po Evropě a po USA a k návštěvě přední univerzity i důležitých firem. První mikroturbína Capstone 30 kW byla v ČR postavena firmou MTH Kolín, s.r.o., v r. 2001. Ředitelem MTH byl a je Jan Hladík, jeho zástupcem Petr Sedláček. Následovaly čtyři granty obchodního oddělení velvyslanectví USA (na podporu exportu a nových technologií) a dalších 5 cest do USA a Kanady. K nim se mi podařilo přibrat několik zástupců českých tepláren a zemědělců. Výsledky jsem s podporou svého tehdejšího zaměstnavatele "Instalace Praha" shrnul do publikace "Mikroturbína, energetická revoluce pro 21. století". Podobnou mikroturbínu zkoušel v Kutné Hoře i KH Tebis, s.r.o. Ta se pak stala na VŠB-TU Ostrava první moravskou i zároveň první univerzitní turbínkou v ČR. Úspěšně byla vyzkoušena i na bioplyn. Velmocí v instalaci mikroturbín v ČR je dnes Safina Vestec, a.s. (2x Capstone 65 kW).


V současné době Safina instaluje Capstone 200 kW jako první v ČR. Iniciátorem je zástupce výrobně–technického ředitele Ing. František Veselý. Velmi zajímavé je spalování syntézního plynu, vznikajícího při plazmovém tavení surovin. Ve střední Evropě i v ČR přibývají a nově vznikají úspěšné aplikace, prodejní a servisní firmy. Zakládajícím členem Asociace je i ČKD Energy, a.s., která je oficielním zástupcem pro prodej všech typů mikroturbín Capstone v České republice. Chytrá a převratná technologie mikroturbín fascinuje lidi se smyslem pro pokrok. Zajímavé jsou turbínky pracující ve vzduchových ložiscích s otáčkami 100 tis. ot/min bez olejového mazání ložisek, složitého vodního chlazení apod. Jsou mechanicky jednoduché; jejich chytrost je v elektrické a řídící části. Díky extrémně nízkým hodnotám emisí jsou vhodné i do center měst. Potřebují minimální péči a údržbu, nedosažitelnou dieselagregáty a plynovými motory.

Trvalo deset let, než se tato komunita propojila a začala působit systematicky. Klíčové bylo setkání dvou provozovatelů mikroturbín v r. 2010 – doc. Ing. Zuzany Klečkové, CSc. z VŠB – TUO, katedry tepelné techniky s Ing. Peterem Kurillou ze Safiny Vestec, a.s. Společné setkání vyústilo v myšlenku založení Asociace mikroturbín. Ta byla založena v Českém Brodě 23. 2. 2011 u příležitosti deseti let provozu první turbínky MTH Kolín, s.r.o. a registrována v květnu 2011.

Asociace je dobrovolné, nezávislé sdružení, sdružující členy na základě společného zájmu.

Cílem Asociace je vytvořit veřejné fórum, které bude sloužit k

  • výměně zkušeností a informací, setkávání členů,
  • podpoře šíření progresivní technologie mikroturbín a návazných zařízení,
  • shromažďování provozních a servisních zkušeností a údajů pro další zájemce,
  • publikování informací o nových výrobcích, projektech a aplikacích,
  • vyvolávání zájmu veřejnosti o mikroturbíny publikační činností a spoluprací s medii,
  • poskytování základních informací potenciálním zájemcům o mikroturbíny,
  • podpoře využití obnovitelných a druhotných zdrojů energie v mikroturbínách,
  • aktivní podpoře vědy, výzkumu, vývoje a inovací,
  • podpoře gramotnosti studentů v oblasti nových technologií,
  • podpoře státního aparátu při zahrnutí mikroturbín do norem a předpisů.

Asociace mikroturbín

  • bude pořádáním prezentačních akcí podporovat publicitu technologie mikroturbín,
  • bude organizovat studijní cesty do lokalit s mikroturbínami, na veletrhy apod.,
  • má právo se v souladu s cíli své činnosti obracet na státní orgány s peticemi.

Doufáme také ve vysokou etickou úroveň činnosti členů Asociace, zejména Rady Asociace. Na shledanou na některé z akcí Asociace se těší a srdečně Vás zve Ing. Jan Šurovský, první předseda Asociace mikroturbín a Rada Asociace: Jan Hladík, 1. místopředseda Asociace (MTH Kolín, s.r.o., ředitel), Ing. Martin Kopecký (Safina Vestec, a.s., vedoucí III. Provozu), Viktor Čada (SAMAD průmyslová technika s.r.o., jednatel), Ing. Filip Ovčačík, Ph.D. (GGC Energy, s.r.o., technický asistent).

Dalšími zakládajícími členy Asociace jsou mimo členy Rady Asociace VŠB-TU Ostrava (doc. Ing. Zuzana Klečková, CSc., doc. Ing. Adéla Macháčková, Ph.D.), ČVUT (fakulta strojní), VŠCHT (Ústav plynárenství), ČKD Energy, a.s., EKIS (Ing. Radovan Šejvl) a Tarpo, s.r.o. (Ing. Picek).

Ing. Jan Šurovský

Kontaktní informace

Asociace mikroturbín, o.s.

Sídlo: Pištěkova 10/1113, 149 00 Praha 4

info@mikroturbina.cz
www.mikroturbina.cz

Ing. Jan Šurovský, první předseda
jan.sur@seznam.cz
+420267910084, +420725385915

IČ: 22891803
DIČ: CZ22891803


Činnosti asociace
  • Vývoj v oblasti mikrokogenerace
  • Testování, měření a analýzy
  • Publikační činnost
  • Poradenská a konzultační činnost
  • Pořádání odborných seminářů

Galerie

Celá fotogalerie >>>


​Partneři

Image     Image     Image

Image     Image

Image     Image